Gyakran ismételt kérdések
A leggyakrabban feltett kérdésekre választ találsz a GYIK részlegünkben. Kész megoldások várnak rád!
A legtöbb állásajánlat azoknak szól, akik beszélnek németül vagy angolul kommunikációs szinten. Vannak azonban olyan állások is, amelyekre jelentkezhetnek olyan jelöltek is, akik nem beszélnek idegen nyelvet. Ez főként a termelési és logisztikai területeken elérhető pozíciókra vonatkozik. A nyelvi követelményekkel kapcsolatos információkat mindig megfelelően közöljük az álláshirdetésben.
A külföldre való utazáshoz és munkavállaláshoz érvényes személyi igazolványra vagy útlevélre van szükség. Az érvényes B kategóriás jogosítvány szintén szükséges a legtöbb állásajánlathoz.
Ha már dolgoztál az adott országban, a munkaadó kérheti, hogy nyújts be olyan dokumentumokat vagy azonosító adatokat, amelyeket az előző foglalkoztatásod során kaptál az adott országban, például az izlandi kennitala számot, a norvég ideiglenes D-nummer azonosítót, a holland BSN számot vagy a dán CPR számot.
Az ilyen adatok vagy dokumentumok megléte az előző foglalkoztatásból az adott országban jelentősen megkönnyíti a következő munkavállalást, és kevesebb adminisztratív feladatot jelent.
A munkaszerződést az adott országban működő külföldi munkáltatóval kötöd.
A külföldi munkavállalás során az egyik legfontosabb kérdés a szállás lefoglalása. Azok a külföldi munkaadók, akikkel együttműködünk, mindig megszervezik a szállást munkavállalóink számára, hogy mentesítsenek a szálláskeresés terhétől, ami jelentős időmegtakarítást jelent. Gyakran a szállás költségeit teljes mértékben a munkaadó fedezi. Ha a költségeket a munkavállaló viseli, a munkaadó minden hónapban levonja a bérből a szállásköltséget, hogy a munkavállalónak ne kelljen előre fizetnie a szállásért érkezéskor. Ha a szállásköltséget nem vonják le a bérből, akkor tájékoztatunk arról, mennyit kell fizetned például az első 2-3 napra vagy legfeljebb egy hétre. Az első hét után a jelölt előleget kaphat, vagy átutalhatják a korábbi hét diétás összegeit, hogy fedezhesse a szállásköltséget.
A munkaadó célja, hogy a lehető legközelebb találjon szállást a munkahelyhez. Kétségtelenül nagy előny, ha a potenciális munkavállalónak van saját autója, amellyel naponta be tud járni a munkahelyre. Ha azonban a jelöltnek nincs lehetősége saját autóval közlekedni, de rendelkezik jogosítvánnyal és aktív sofőr, akkor van lehetőség céges autóval is bejárni, ami például Hollandia és Norvégia állásajánlatai esetén elérhető lehetőség. A saját vagy céges autó mellett lehetőség van a munkahelyre tömegközlekedéssel vagy akár kerékpárral is eljutni, ami Hollandiában különösen népszerű közlekedési eszköz.
A Silverhand Foglalkoztatási Ügynökség folyamatos kapcsolatban áll a munkavállalóival. Toborzóink minden ügyben segítenek. A külföldön tartózkodó munkavállalók számíthatnak támogatásunkra.
A külföldi munkaszerződés keretében a munkavállalónak fizetett szabadság jár. Ezen felül Németországban és Finnországban létezik az úgynevezett munkaórabank, ahol a ledolgozott órák gyűlnek össze, amelyeket a munkavállaló szabadidőként használhat fel. Norvégiában népszerű a rotációs munkarend, amelyben a munkavállaló például 6 hetet dolgozik, majd 2 hétre hazatér. A külföldi munkavállalás nem feltétlenül jelenti azt, hogy le kell mondani a családdal töltött időről vagy a szeretteinkről.
Németországban különböző adóosztályok léteznek. A bért a legjobban bruttó-nettó kalkulátor segítségével lehet kiszámítani.
A diéta pénzbeli juttatás. Ez a külföldi munkavállaló életköltségeinek és utazásainak megtérítését szolgálja. A munkakínálatokban így jelenik meg: 11,60 EUR bruttó órabér + 40,00 EUR napi diéta.
A Zeitkonto, más néven munkaórabank, egy olyan rendszer, ahol a ledolgozott túlórák nem kerülnek azonnali kifizetésre, hanem gyűjtésre kerülnek. Ezeket az órákat szabadnapokra lehet beváltani, vagy később kifizetésként lehet igényelni.
A juttatások és támogatások attól az országtól függenek, ahol dolgozik az ember. Weboldalunkon cikkek találhatók, amelyek az egyes országok juttatásaival foglalkoznak, például Németország, Dánia, Finnország, Norvégia, Svájc, Ausztria és Hollandia.
A túlórák lehetősége közvetlenül befolyásolja a keresetet. Ezért állásajánlatainkban mindig közöljük, ha a munkavállalónak lehetősége van több órát dolgozni, mint a megszokott munkaidő. A túlórák fizetettek és nem kötelezőek.